„Poznajemy świat przez zmysły”

Niedawno dzieci z grupy III - „Smyki” podczas zajęć miały okazję doskonalić umiejętność spostrzegania świata za pomocą zmysłów: wzroku, węchu, smaku, słuchu i dotyku. Dzieci z wielką radością na nowo odkrywały swoje zmysły poprzez różnego rodzaju doświadczenia i zabawy.

Zmysł dotyku ćwiczony był za pomocą ścieżki sensorycznej ułożonej w formie toru przeszkód, „magicznej sowy”, w której ukryte zostały różnego rodzaju przedmioty, w tym także woreczki sensoryczne. Dzieci poprzez dotyk miały za zadanie rozpoznać przedmiot bądź określić jego fakturę. Największą zabawą jednak było tworzenie piasku z wykorzystaniem artykułów spożywczych tj. mąki i oleju. Zmysł słuchu rozwijany był poprzez rozpoznawanie dźwięków z otoczenia oraz dobieranie par tak samo brzmiących dźwięków z wykorzystaniem pudełek dźwiękowych. Dzięki kubeczkom zapachowym dzieci próbowały odgadnąć dany zapach i określić czy jest on przyjemny czy też nie. Wspólnie została również wykonana mapa mentalna pt. „Zapachy w naszym otoczeniu”. Zabawa badawcza polegająca na rozpoznawaniu smaków: słodkiego, słonego, gorzkiego i kwaśnego sprawiła dzieciom mnóstwo uśmiechu. Dzieci prawidłowo rozpoznały każdy smak, jaki znajdował się na talerzyku. Przedszkolaki jednogłośnie stwierdziły, że poznajemy świat przez zmysły. Dzięki nim odczuwamy przyjemność z jedzenia, wąchania kwiatów, oglądania bajek, słuchania piosenek czy przytulania z najbliższymi. Dzieci jednak nie zapomniały także o tym, że o zmysły trzeba dbać oraz że w niektórych sytuacjach ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem.

Oprac. Marzena Chowaniec-Szczotka

ZDJĘCIA Z PRZEPROWADZONYCH ZAJĘĆ