Ziemia naszą Planetą – obchody „Dnia Ziemi” w naszym przedszkolu

W dniu 24.04.2019r. obchodziliśmy Dzień Ziemi w naszym przedszkolu. Dzień Ziemi to w naszym przedszkolu coroczna akcja, której celem jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci, przybliżanie dzieciom wiadomości o Ziemi jako planecie, na której żyjemy. Uczymy dostrzegać zagrożenia ekologiczne oraz wdrażamy do współodpowiedzialności za ochronę środowiska przyrodniczego.

22 kwiecień to dzień, w którym cały świat obchodzi uroczyście Święto Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko jeden dzień w roku.

           Obchody z okazji Dnia Ziemi rozpoczęły się przepięknym przedstawieniem pt. „Spotkanie z ekologią” w wykonaniu gr. IV- Asów, podczas którego dzieci utrwaliły zasady segregowania śmieci oraz złożyły uroczyste przyrzeczenie „Małego ekologa”.

Zgodnie z naszym przyrzeczeniem, kolejnym punktem było posadzenie dębu w ogrodzie przedszkolnym z okazji Święta Ziemi. Następnie dzieci ze wszystkich grup zaopatrzone w rękawiczki i worki na śmieci wzięły udział w akcji sprzątania świata. Dzieci 3,4- letnie pomagały w sprzątaniu ogrodu przedszkolnego, a 5,6-latki wyszły poza teren przedszkola. Dzięki temu wokół przedszkola zrobiło się czysto i przyjemnie. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Wszystkie zapełnione worki włożyły do kosza. Od dziś będą pamiętały, że należy dbać i szanować naszą przyrodę.

Wyrażamy nadzieję, że ta uroczystość na długo pozostanie w pamięci uczestników, a w konsekwencji rozbudzi ciekawość światem a także uzmysłowi nam wszystkim, że każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego kim jesteśmy, ile mamy lat.

Oprac. Marzena Chowaniec-Szczotka